امروز: یکشنبه ۶-خرداد-۱۳۹۷ / الأحد 13-رمضان-1439 / Sunday 2018-May-27

مناسبت روز
پیام روز :

ویژه‌نامه‌ی فاطمیّه ۲ – دکترشریعتی

ویژه‌نامه‌ی فاطمیّه ۲ – دکترشریعتی

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

فاطـمه فاطـمه است…(س)

علی آشکارترین حقیقت و مترقّی‌ترین مکتبی است که در شکل یک موجود انسانی تجسّم‌یافته است. واقعیّتی است بر گونه‌ی اساطیر . و همسرش ، فاطمه ، نمونه‌ی ایده‌آل زن …
…علّت اصلی عقیم ماندن ایمان ما به اسلام و محمّد (ص) و راه علی(ع) و کار حسین(ع) این است که این‌ها را نمی‌شناسیم ؛ به این‌ها عشق داریم ، امّا شعور نداریم.آیا به راستی این خاندان بی‌اثراند یا این نسل جوان و روشنفکردر قضاوت اشتباه می‌کنند؟یا توده‌ی مردم مذهبی ما کوتاهی کرده‌اند؟ اگر (امروزه) مردم ما از پیشوایان مذهبشان فقط چند «اسم» می‌دانند و از هر کدام چندین معجزه … و از تمام زندگی‌شان ، روز ولادتشان را و شب وفاتشان را و دگر هیچ ، مقصّر ، «عالم» است . راز این معمّا که این دین حیات بخش به ما حیات نمی‌بخشد ، این است که مردم ما به آن ایمان دارند ، امّا آگاهی ندارند . که باید این آگاهی را می‌داد ؟ عالِم …( و یکی از افراد انگشت‌شماری که در آن برهه‌ی خطیر تاریخی به وظیفه‌ی عالم بودن خود عمل کرد ، فاطمه(س) بود . ) او بود که باید علی را می‌شناساند و مکتب علی را می‌آموخت . عشق و ایمان پس از شناختن است که روح می‌دهد و حرکت می‌آورد وسازندگی . علی(ع) وقتی به پیروانش آگاهی و عظمت و عزّت و آزادی می‌بخشد که پیروانش بدانند او کیست.

در جامعه‌ و فرهنگ اسلامی ، سه چهره از زن داریم :
یک چهره‌ی سنّتی و مقدّس‌مآب ؛ و یکی چهره‌ی زن متجدّد و اروپایی‌مآب ؛ و یکی هم چهره‌ی فاطمه و زنان فاطمه‌وار .
اکنون یک دختر ملاک ارزش‌های پدر می‌شود .پیغمبر نه تنها به نشانه‌ی محبّت پدری ، بلکه همچون یک وظیفه از فاطمه تجلیل می‌کند:
– الله از خشنودی‌اش خشنود می‌شود…
– فاطمه پاره‌ای از تن من است…
روزی که (پیامبر) در مسجدالاحرام به سجده رفته‌بود و دشمن شکمبه‌ی گوسفندی را بر سرش انداخت ، ناگهان فاطمه‌ی کوچک خود را به پدر رسانید…سر و روی پدر را پاک کرد و او را نوازش نمود . مردم که همیشه این دختر را در کنار پدر قهرمان و تنهایش می‌دیدند که چگونه در سختی‌ها با وجودش ، سخنش ، و رفتار معصومانه‌ و مهربانش او را تسلّی می‌بخشد ، به او لقب دادند : امّ‌ابیها ؛ مادر پدرش .

وی در همه‌ی ابعاد گوناگون زن بودن ، نمونه شده‌بود .
مظهر یک دختر برای پدرش.
مظهر یک همسر در برابر شویش.-علی در او به دیده‌ی یک آشنای دردها می‌نگریست.-
مظهر یک مادر در برابر فرزندانش
مظهر یک زن مبارز و مسؤول در برابر زمانش و سرنوشت جامعه‌اش.

ناگهان از خانه شیون برخاست .
و علی تنها ماند با کودکانش .
از علی خواسته بود تا او را شب دفن کنند ، گورش را کسی نشناسد…
امّا کسی نمی‌داند کجا؟
آن‌چه معلوم است ، رنج علی است امشب بر گور فاطمه .

فاطمه اینچنین زیست و اینچمین مرد و پس از مرگش زندگی دیگری را در تاریخ آغاز کرد . در چهره‌ی همه‌ی ستمدیدگان هاله‌ای از فاطمه پیدا بود . غصب‌شدگان ، پای‌مال‌شدگان ، و همه‌ی قربانیان زور و فریب ، نام فاطمه را شعار خویش داشتند . همه‌جا در تاریخ توده‌های محروم در امّت اسلامی ، فاطمه منبع الهام آزادی و مبارزه با قساوت و تبعیض بوده‌است…هرچند از شخصیّت فاطمه سخن گفتن بسیار دشوار است…
… و این است فاطمه ؛ چهره‌ای که در پشت مدح و ثناها و گریه و ناله‌های همیشگی پیروانش ، پنهان مانده‌است.

– گزیده‌ای از کتاب «فاطمه فاطمه است» ، علی شریعتی

دیدگاه ها بسته شده اند.

تمامی حقوق مطالب، تصاویر و فایل های چند رسانه ای متعلق به سایت هیات فاطمیون دانشگاه شهید بهشتی می باشد

هیات فاطمیون
قالب وردپرسقالب وردپرس