امروز: یکشنبه ۶-خرداد-۱۳۹۷ / الأحد 13-رمضان-1439 / Sunday 2018-May-27

مناسبت روز
پیام روز :

تاریخ‌نگار دفاع مقدّس – عملیّات کربلای ۸

تاریخ‌نگار دفاع مقدّس – عملیّات کربلای ۸

بسم‌الله الرّحمن الرّحیم

عملیّات‌ کربلای ۸ در تاریخ ۱۳۶۶/۱/۱۸ با رمز مبارک یا صاحب‌ الزمان‌ (عج‌) و با هدف‌ انهدام‌ نیروهای‌ دشمن‌ و تحکیم‌ مواضع‌ بدست‌ آمده‌ در عملیّات‌ کربلای ۵ به‌ مدت‌ پنج‌ روز در منطقه‌ عملیّاتی شرق‌ بصره‌ توسط رزمندگان‌ اسلام‌ در نیروی‌ زمینی سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی به وقوع‌ پیوست.
‌ رزمندگان اسلام با عبور از موانع ایذایی مختلف از جمله میدان‌های مین، سیم‌های خاردار و با استفاده از اصل غافلگیری و تاکتیک‌های رزمی، خطوط دفاعی دشمن را درهم کوبیدند که طیّ این عملیّات ، ۶۰ دستگاه‌ تانک‌ و نفربر و ده ها دستگاه‌ خودرو از تجهیزات‌ دشمن‌ منهدم گردید و تعداد ۵۰۰۰ تن‌ از افراد دشمن‌ کشته‌ و زخمی‌ و ۲۰۰ تن اسیر شدند..
ارتش عراق در اطّلاعیّه‌ی شماره‌ی ۹۳۲ خود اعلام کرد که قوای ایران در ساعت ۳ بامداد سه‌شنبه ، ۱۳۶۶/۱/۱۸ در منطقه‌ی عملیّاتی شرق بصره از جناح‌های مختلف به سه لشکر عراق هجوم جدیدی را انجام داده‌اند. رژیم عراق در این اطّلاعیّه اعتراف می‌کند که در یکی از این سه جناح، قوای ایرانی توانسته‌اند مواضعی را به دست آورند.این درحالی بود که پیش از این، اکثر خبرگزاری‌های جهان در خصوص موفّقیّت‌های نیروهای ایرانی سکوت کرده بودند.
در این عملیّات، رژیم بعثی عراق، با توسّل به اقداماتی ناجوانمردانه، رزمندگان ایرانی را آماج حملات شیمیایی قرار داد به طوریکه از هجدهم تا بیست و یکم فروردین شش بمباران گسترده شیمیایی با هواپیما و خمپاره انداز صورت گرفت که در مجموع ۲۱ کشته و بیش از ۱۳۴تن مجروح از نظامیان و غیرنظامیان ایرانی برجای گذاشت.
در این‌ عملیات‌ محمدحسن‌ قاسمی‌ طوسی‌ مسؤول‌ اطّلاعات‌ و عملیّات‌ لشکر ۲۵ کربلا و حبیب‌الله‌ کریمی‌ فرمانده‌ توپخانه ۶۳ خاتم‌الانبیا به‌ شهادت‌ رسیدند.یاد و خاطره‌شان گرامی‌باد.

 

 

1_9001305100_L60023844_orig

———————-

منابع:
– http://www.dsrc.ir/View/article.aspx?id=1937 (پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدّس)
– http://hamshahrionline.ir/details/207150 ( همشهری آنلاین )
– http://www.aviny.com/Occasion/enghelab_jang/defaemoghaddas/87/Amaliatha/Karbala%208/Karbala8.aspx (سایت جامع مذهبی فرهنگی شهید آوینی )

دیدگاه ها بسته شده اند.

تمامی حقوق مطالب، تصاویر و فایل های چند رسانه ای متعلق به سایت هیات فاطمیون دانشگاه شهید بهشتی می باشد

هیات فاطمیون
قالب وردپرسقالب وردپرس